GEZİ DİRENİŞİ YARGILANAMAZ!

By | 18 Şubat 2020

GEZİ DİRENİŞİ YARGILANAMAZ!

Türkiye’de yurttaşların anayasal hak kullanımının en parlak ve onurlu örneği Gezi Direnişi yargılanıyor.

Bu dava, Gezi Direnişi’ne katılan tüm insanları ve bununla da sınırla kalmayarak, mevcut iktidarın uygulamalarına karşı olan herhangi bir insanı, tüm farklı düşünceleri, şiddetsiz eylemleri, örgütlenme özgürlüğünü, dayanışmayı ve hatta dostluğu, yoldaşlığı yargılıyor. Hedefine olan muhaliflerin siyaset yapma hakkını koyarak; siyasi olarak eleştirilebilen bir yönetime itiraz etmek, devlete karşı işlenmiş bir suç olarak kabul edilmeye çalışılıyor.

Hazırlanan mütalaada hiçbir gerekçe olmaksızın savcı tarafından; yargılanan 3 sanık için ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıkları için 20’şer yıl hapis cezası verilmesini talep ediliyor. Tanığın savunma avukatlarından kaçırılması, tanık ifadelerinin savunma avukatlarından saklanması, mütalaada suça ilişkin hiçbir gerekçe bulunmaması gibi baştan sona usulsüzlükler ile gerçekleşen bu yargılamadan adil bir sonuca varılmayacağı açıkça ortaya konuluyor.

Gezi Direnişi suç değildir. Yargılanamaz. Bu nedenle tüm meslektaşlarımızı Gezi’yi savunmaya, Gezi ile dayanışmaya 18 Şubat’ta Silivri’ye çağırıyoruz.

Birlikte daha güçlüyüz!